İçeriğe atla Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla
Okul Güvenliği Ayrıcalıkları

Güvenlik ihtiyacı geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren daimi bir ihtiyaçtır. Kişinin can ve mal güvenliğinin sağlanmasında güvenlik ihtiyacı hayati önem taşımaktadır. Hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan güvenliğe çocuklarımızı, sevdiklerimizi bıraktığımız okul ortamında da gereksinim duymaktayız. Öğrenciler, öğretmenler ve okuldaki diğer personeller için okul güvenliği ayrıcalıkları sunmaktayız.

Değişen teknolojiler ile birlikte güvenlik hizmetlerinde de bir takım yenilikler ortaya çıkmıştır. Scor güvenlik olarak güvenlik sektöründeki gelişmeleri takip ediyor sektöre yeni soluk getiriyoruz. Bu doğrultuda geleceğimizi temsil eden çocuklarımızın huzurlu, güvenilir bir alanda eğitim görmesini önemsiyoruz.

Okul Güvenliğinin Önemi ve Okul Güvenliğinde Ayrıcalıklar

Okul Güvenliği Ayrıcalıkları

Eğitim yuvası olan okullar, içeride her yaş grubundan bulunan çocukların, eğitimcilerin ve diğer personellerin çalıştığı birimlerdir. Bu nedenle okul güvenliği kapsamında sadece çocukların değil öğretmenlerin ve diğer personellerinde güvenliği sağlanmalıdır. Okul içerisinde oluşabilecek riskler güvenlik kameraları ile tespit edilir, ortaya çıkabilecek herhangi bir kavga durumunda alanında uzman profesyonel güvenlik görevlileri olaya müdahale etmektedir. Okul içerisindeki giriş çıkışlarının kontrolü de yine okul güvenliği ayrıcalıkları içindedir. Okul içerisinde dışarıdan kesici, ateşli silahlı yaralayıcı ürünler getirme, okul saatleri içerisinde izinsiz dışarıya çıkma ya da okul çevresinde uygunsuz kişilerin bulunması, rahatsız edecek tavırlar sergilemesi okul güvenliğini tehlikeye sokar. Bu nedenle okul güvenlik görevlisinin yaşanabilecek tüm sorunları önceden tespit etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Okul Güvenlik Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Okul güvenliği hem okul içerisinde hem de okul çevresinde oluşabilecek risklerin fark edilmesi ve müdahale edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda okul güvenlik görevlisinin birçok sorumluluğu bulunur. Okul tercihlerinde okulun bulunduğu bölge, okulun sunduğu imkânlar kadar okulun güvenlik önlemleri de aileler tarafından son dönemde dikkat edilen hususlar arasında yer almaktadır. Okul güvenlik görevlisi de hem kendisine emanet edilen öğrenciler, hem öğretmenler hem de personelin can ve mal güvenliğinin sağlamakla görevlidir. Okul güvenlik görevlisinin sorumlulukları genel itibarıyla şu şekilde sıralanabilir;

  • Okul içerisinde oluşabilecek tehditleri fark etmek, önlem almak,
  • Okul içerisinde kesici, yaralayıcı madde girişlerini engellemek,
  • Okul içerisinde oluşabilecek gasp, hırsızlık gibi olayların önüne geçmek,
  • Okul içinde gerçekleşebilecek yangın ve deprem gibi durumlarda hızlı ve güvenli tahliye yapmak,
  • Okul dışında oluşabilecek riskleri engellemekte okul güvenlik görevlisinin görevleri arasında yer almaktadır.

Okul Güvenliğinde Risk Faktörleri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

scor güvenlik okul ve eğitim merkezi güvenliğiEğitim sürecinin sağlıklı bir şekilde devam edilebilmesi için okul güvenliği ayrıcalıkları kapsamında önemlidir. Güvenli bir okul ortamı, öğrenciler, öğretmenler, personeller ve okula gelen ziyaretçilerin herhangi bir tehdit ile karşılaşmadan güvenli bir şekilde iletişim kurabilmesine, eğitim alabilmesine imkan sağlamaktadır. Okul güvenliğinin sağlanması veliler, öğretmenler ve okul yönetimi açısından oldukça önemlidir. Okul güvenliğinin sağlanabilmesi için acil durumlarda kriz planı yapılmalıdır.  Kriz planı çerçevesinde oluşabilecek riskleri gidermek amacıyla ilgili yerlerde gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenlik kamera sistemi kullanılmalıdır.

Can ve mal güvenliğinin sağlanması için okulun birçok köşesinde okul bahçesine kameralar yerleştirilmelidir. Kamera sistemi sayesinde oluşan risklerin çözüme kavuşturulması hızlandırılacaktır. Okul idaresi ve okul güvenliği kamera sistemini izlemelidir. Okul güvenlik görevlisi kameralarda herhangi bir risk, tehlike sezdiği durumlarda olaya anında müdahale etmeli ve riski bertaraf etmelidir.

Güvenli Eğitim İçin Güvenli Okul Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Birçok aile okullarda güvenli okul ortamının nasıl sağlanması gerektiği ile ilgili araştırmalar yapıyor. Okul güvenlik görevlisi, herhangi bir olaya karşı önce kendi can güvenliğini sağlamak koşuluyla müdahale etmeli ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmelidir. Okulun zaman çizelgesine uymalı ve olması gereken saatlerde görevinin başında bulunmalıdır. Görevini nezaket içerisinde yerine getirmeli, okul giriş ve çıkışlarını takip etmelidir. Okul ve çevresinde insan sağlığını tehdit eden zararlı maddelerin satılıp satılmadığını tespit etmeli. Tespit edilmesi durumunda okul yönetimine ve kolluk kuvvetlerine derhal haber vermelidir.

Okulda bulunan güvenlik görevlileri, kantinde, bürolarda, merdivenlerde, yemekhanelerde oturmamalı ve öğrencilere her zaman iyi örnek teşkil etmelidir. Scor güvenlik olarak kalite standartları anlayışıyla eğitim verdiğimiz personellerimiz günlük hayatta karşılaşılabilecek tüm güvenlik ihlallerine karşı teknik bilgilerini sürekli güncelleyerek profesyonel hizmet sunmaktayız. Bu doğrultuda veliler, öğrenciler, eğitimciler ve personeller tarafından hayati önem taşıyan okul güvenlik hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.