İçeriğe atla Kenar çubuğuna atla Alt bilgiye atla
ScorGüvenlik Farklı İle Yakın Koruma

İnsanlar; beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlar arasında yer alan güvenlik ihtiyacına da gereksinim duyar. Güvenlik sektörüne artan rağbet özel güvenlik kurumlarının kurulmasına sebebiyet vermiştir. Özel güvenlik kurumlarının sunduğu görevler arasında yer alan yakın koruma ihtiyacı da günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Yakın koruma, belirli bir ücret karşılığında silah kullanarak ya da silah kullanmadan bir kişiyi ya da kurumu tehlikelere karşı korumakla sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir. Yakın koruma hizmeti sadece gerekli eğitimleri alan ve gerekli şartları yerine getirebilen kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yakın Koruma Görevlisi Ne İş Yapar?

Yakın Koruma

Özel güvenlik sertifikasına sahip olan kişiler tarafından yapılan yakın koruma hizmeti, verilen görevler doğrultusunda bir kişiyi, nesneyi ya da belirli bir kurumu potansiyel tehlikelere karşı koruma görevini yerine getirmektedir. Yakın koruma görevlilerinin ya da yakın koruma görevlisi olmak isteyen kişilerin yüksek reflekse, dayanıklılığa sahip olması gerekmektedir. Hayati risk içeren meslekler arasında yer alan yakın koruma hizmeti özel eğitimli kişiler tarafında gerçekleştirilmektedir. Yakın korumaya verilen özel eğitim sayesinde koruma hizmeti herhangi bir can ve mal güvenliğine zarar vermeden yapılabilmektedir. SCOR güvenlik olarak personellerimizi hem yakın koruma hizmetinde hem de sunduğumuz diğer güvenlik hizmetlerinde alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafında hem teorik hem de pratik uygulamalar yaptırarak eğitim gerçekleştirmekteyiz.

Yakın Koruma Nasıl Olunur?  

Yakın koruma olmak isteyen kişilerin zorlu ortamlarda, savaş alanlarında ya da aşırı yoğun, gergin kalabalıklarda sakin bir biçimde soğukkanlı olmaları ve korumuş oldukları kişiye gelebilecek tüm tehlikeleri bertaraf etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple yakın korumaların oldukça dikkatli ve titiz çalışması oldukça önemlidir. Yakın koruma, oluşabilecek riskleri önceden fark ederek gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlamalıdır. Yakın koruma olabilmek için herhangi bir suç işlememiş olmak, lise veya dengi bir kurumdan mezun olmak, özel güvenlik sınavından başarıyla geçmek, istenen fiziki yeterlilikleri karşılıyor olmak ve Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Kişilerin yakın koruma olabilmesi için sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Sertifika, ilgili kurumlara kayıt yaptırarak, gerekli eğitimlerin alınması ve başarılı olunması sonrasında alınabilmektedir.